Ayhan Karayılan ile Baklava Hakkında Söyleşi

Ayhan Bey, bize Baklavacı Zenka'nın kim tarafından ve ne zaman kurulduğunu anlatırmısınız?

2007'de 4 ortak tarafından kuruldu. Zenka Marka patenti alındı ve yola devam edildi. Yolumuz çok uzundu, hedef bir numara Gaziantep baklavasını üretmekti. Hamdolsun Allah'ın yardımıyla başardık. Bir anne nasıl yeni doğurduğu bebeğe düşkünse, 4 ortak da Zenka'ya o kadar düşkünüz.

Kocaeli'ye gelişiniz nasıl oldu?

Gaziantep'liyiz ama Kocaeli'yi çok sevdik. Manevi güç bize "Kocaeli'ne hizmet edin" dedi. 5 yıl sonra uyandık ki sırlar dünyası gibi, "Kocaeli'ye niye geldik" demeye başladık. Ama iyi de etmişiz.

Ustalar Gaziantep'ten mi geliyor?  

Ustalarımız Gaziantep 'den özel olarak geliyor. Gaziantep 'in bir numaralı ustalarını özenle seçiyoruz. Ustada mesleki bilgiden önce aradığımız özellikler inanç, ahlak ve Allah korkusu. Zaten gerisi geliyor. Çalışanlarımız aslında bizim ortağımızdır.

Kalite belgeleri ne anlama geliyor?

Bütün belgeleri aldık. Ama üzülerek söylemek isterim ki kalite belgesinin bir anlamı olmadığını anladık. Sadece belge bir anlam ifade etmiyor. Öncelikle üretim yapan firmalarda Allah korkusu olmalıdır, paranı verirsin belgeni duvara asarsın, belge kalpte ve ruhta olacak. Son zamanlarda çok kalitesiz ve insan sağlığını olumsuz etkileyecek ürünler görüyoruz. Bunların duvarlarında bu belgeler var, ama insanlar bu belgelere kanmasınlar.

Kaliteli baklavayı nasıl ayırt ederiz?

Önce Gaziantep baklavasının tanınması gerek. Nasıl piyasada sahte para varsa, bizim baklavamızında sahtesi bulunmaktadır. Kalite farkını görmek için imalathaneye girilmesi ve üretimin görülmesi gerekmektedir. Kullanılan malzemeden tutun hijyenik ortamına kadar her aşama görülmelidir.

Kullandığınız malzemeleri nereden temin ediyorsunuz?

Kullandığımız malzemelerin tamamı Gaziantep'ten gelmektedir. Ancak gelen her malzemenin yine tamamı en kaliteli un, şeker, fıstık ve yağdan üretilmektedir.

Baklavada bazı firmalar ucuza mal edebilmek için tadlandırıcılar kullanıyor. Bu nasıl anlaşılır ve insan sağlığına zararı var mı?

Tatlandırıcı ve bitkisel yağlar her bölgede ve her alanda kullanılıyor. Bunun önüne geçmenin tek yolu var; o da sadece parayı düşünmemek gerekiyor. Bizler sadece Zenka'nın gelişimini düşündüğümüz için asla bu tip tatlandırıcı ve ucuz malzeme kullanmadık ve kullanmayacağız. Zenka kalitesinden ödün vermek zorunda kalırsa bir gün bu işi asla yapmayacağız. Belediye Başkanımız tarafından örnek işyeri belgesi verilen bir yerdir Zenka Baklavaları.

Zenka ismi nereden geliyor?

Ortakların soyadlarının birleşmesinden geliyor. Taklitçi olmadığımız için Zenka Baklavaları marka haline geldi. Hedefimiz insanların güvenini kazanmaktı ve onu da başardık.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Biz baklavacıyız. Baklava yapmak bir sanattır. Şair ne güzel söylemiş;" Baklavacı yalan söyler ama baklava asla yalan söylemez" Zenka Baklavaları İzmit Çarşı, Yahya Kaptan, İmalat, Derince ve Gölcük şubelerimiz haricinde başka bir yerde satılmamaktadır.

Nefis Halka Tatlısı Taze Taze Derince Şubemizde

 7 Ağustos 2022 Pazar

Geleneksel Tatlıları Taze Taze Derince Şubemizde

Devamı

Tereyağlı nefis POĞAÇALAR her sabah Serdivan Şubemizde

 28 Mart 2021 Pazar

Zeka Serdivan'da her sabah nefis tereyağlı poğaça.

Devamı

Zenka Ayran, kendi mayaladığımız yoğurttan yapılıyor

 16 Ocak 2021 Cumartesi

Zenka olarak yoğurdu kendimiz mayalıyoruz. Gerçek doğal ayran böyle oluyor.

Devamı

ZenTat Çıtır Lahmacun

 16 Ocak 2021 Cumartesi
Devamı
WhatsApp
0(532) 350 41 27